Walory i wartość odżywcza gęsiny

Za granicą konsumenci zachwycają się smakiem mięsa gęsiego. Wyroby z gęsiny uchodzą za nie lada rarytas. Dla Polaków gęsina nie jest nowością, choć w ostatnim czasie ponownie zyskuje na popularności.

Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, Slow Food Polska oraz liczne restauracje. Celem jest przywrócenie ginącej tradycji spożywania mięsa gęsiego na świętego Marcina, czyli w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Gęsina w Polsce i za granicą

Dla mieszkańców miast gęś kojarzy się jedynie z ptakiem żyjącym na wsi, który w miejsce miejskiej kury, stanowi źródło mięsa dla rolników. Gęś hodowana i kiedyś i dziś to zupełnie inny rodzaj mięsa. Aktualnie hodowane rasy różnią się smakiem i jakością kulinarną. Przede wszytki są znacznie mniej tłuste. Dziś hitem drobiarstwa jest wyhodowana w Instytucie Zootechniki w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka Gęś Biała Kołudzka® (znana także jako owsiana). Gęś owsiana podbija polskie stoły i znajduje coraz większą ilość smakoszy. Polska jest największym europejskim producentem gęsi. Polska gęś jest ceniona między innymi na rynku niemieckim.

Wartość odżywcza gęsiny

Gęsina to znakomity surowiec do przyrządzania smacznych i zdrowych dań. Mięso gęsi owsianej charakteryzuje się bardzo niskim udziałem tłuszczu w porównaniu z mięsem innych rodzajów drobiu. Bardzo ważnym jest, iż w tłuszczu gęsi owsianej znajdują się jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W tuszkach gęsi owsianych obecne są także kwasy CLA (sprzężone kwasy linolowe) które pojawiają się jedynie w produktach uzyskiwanych ze zwierząt przeżuwających – brak CLA w mięsie brojlerów. Dowiedziono, że wzmacniają potencjał obronny przeciw rozwojowi nowotworów. Gęsina jest także zasobna w białko, składniki mineralne oraz witaminy: A, z grupy B i E. Przybliżona wartość kaloryczna 100g tuszki gęsi owsianej wyliczona na podstawie zawartości białka i tłuszczu wynosi około 99-137kcal. Zatem jest to mięso bardzo cenne z dietetycznego punktu widzenia, ze szczególnym uwzględnieniem skutecznej diety dla osób odchudzających się i dbających o linię.

Gęsina jako mięso delikatesowe, posiada niezwykłe walory smakowe i zdrowotne. Od dawna znane są jej właściwości lecznicze. Gęsim tłuszczem nacierano ciała osłabionych chorobą, by wyczerpanemu organizmowi przywrócić energię. Gęsina posiada znaczną ilość żelaza, fosforu, magnezu i cynku, witaminy z grupy A, B i E oraz bagactwo pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych zalecanych osobom ze schorzeniami naczyniowo-sercowymi. Wysoki poziom korzystnych dla zdrowia składników, sprawia, że mięso tego gatunku uznane jest za żywność dietetyczną, zdrową i bezpieczną wpływając na wydolność organizmu. Choć gęsina jest dość tłusta, to nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Wręcz przeciwnie, zawarte w niej tłuszcze działają korzystnie na organizm - obniżając poziom cholesterolu.

Gęsina w kuchni

Mięso gęsi znajduje w kuchni zastosowanie dokładnie takie samo, jak mięso drobiowe i indycze. Nadaje się do pieczenia, faszerowania – popularna jest gęś faszerowana jabłkami, czy pomarańczami. Można z niego przygotowywać wywary mięsne, spożywać porcje gotowane, gulasze. Z ugotowanego mięsa można przygotowywać galantyny. Dodatek porcji gotowanej piersi sprawdza się w sałatkach warzywnych, makaronowych i ryżowych.

dr A.Czarnewicz-Kamińska
www.poradniadietetyczna.fit.pl

Inne akcje promocyjne

Polub nas :)